Alle sektorer har et ansvar for å ta hensyn til miljøet i sin egen virksomhet. Statsforvalteren skal bidra til at regjeringens miljø- og arealpolitikk blir gjennomført på regionalt og lokalt nivå. Kommunene har en sentral rolle i miljøvernarbeidet. Veiledning og oppfølging av kommunene er derfor en viktig oppgave for oss.
Miljø og klima
Miljøvern er et omfattende fagfelt som dekker alt fra arealforvaltning og forebygging av forurensning til kartlegging av naturmangfold, klimatiltak og forvaltning av fisk og vilt.
Nordland har en natur som mange beskriver som fantastisk med en flott kyststripe med skjærgård og bratte fjell som stuper ned i havet. Fylket har og flotte fjorder, ville fjell, isbreer og samtidig godt med mer lett tilgjengelige områder som egner seg for turgåing for store og små.
Samtidig har fylket et sterkt næringsliv. Nordland er størst på oppdrett, er et betydelig fiskerifylke, en stor produsent av elektrisk kraft, og har mange store industribedrifter. Her drives landbruksvirksomhet, og det fins store muligheter innen bl.a. turisme og bergverksdrift.
Selv om vi har store arealer til disposisjon i Nordland opplever vi og press mot naturressursene. Enkelte steder skyldes dette forurensing. I de fleste større og mindre havnene finner mye forurensete sedimenter. Vi finner og forurensinger i havet utenfor industristeder som Rana, og i Sulitjelma fins gammel gruveforurensing. Å rydde opp i disse gamle syndene er et kostbart og langsiktig arbeid.
I en tid med stor økonomisk aktivitet er det en utfordring å forvalte store og verdifulle arealer for oss selv og våre etterkommere. De som kommer etter oss bør kunne mene at vår generasjon har lagt grunnlaget for at de også får oppleve et fantastisk fylke med mye flott og tilgjengelig natur. I Nordland er dette fortsatt mulig, om arealbruken styres planmessig.
I Nordland finnes videre arter som skal ha særskilt oppmerksomhet. De store rovdyrene er vernet, men skal forvaltes på en måte som ikke er til hinder for beitebruk. Dette er utfordrende, og konflikten rovvilt – beitebruk er en konflikt som vanskelig kan unngås med de bestandsmåla som er for rovvilt, og det omfanget av beitebruk som er ønsket. De fleste nordlendinger mener samtidig at vi skal ha både rovdyr og beitedyr, slik og nasjonal politikk sier.
Laks, sjøørret og sjørøye er andre arter som er utgjør en del av nordlandnaturen. Disse artene ønsker vi og å ta vare på. Samtidig vet vi at bestandene av disse artene kan trues av kraftutbygginger, av lakselus, av rømt oppdrettsfisk, og av fiske i sjø og vassdrag.
Andre arter som vi har i naturen i Nordland, og som er utsatt for et press, hubro, svarthalespove, nordlandglattkrans, narreglye med fler.
Statsforvalteren skal bidra til at naturen forvaltes slik at også nordlendingen i framtida er takknemlig for den naturen vi har fått overlevert, med sine opplevelser, arter og naturtyper, i balanse med ønsket om utvikling av næringsliv og samfunn for øvrig.
Nyheter - miljø og klima
04.06.2025Høring av søknad om tillatelse til mudring ved Bognes fergekai i Hamarøy kommune
Statens vegvesen har søkt Statsforvalteren om tillatelse etter forurensningsloven til mudring ved fergekai Bognes III i Hamarøy kommune.
04.06.2025
Høring av søknad om tillatelse til utfylling i sjø ved Skarveneset i Narvik kommune
Narvik Havn KF har søkt Statsforvalteren om tillatelse etter forurensningsloven til utfylling i sjø ved Skarveneset i Narvik kommune. Formålet med tiltaket er å utvide og oppgradere havne- og terminalområde.
27.05.2025
Villsauene er tilbake i Skjelstad naturreservat – skal restaurere naturen
Restaureringen av natur i Skjelstad naturreservat i Bodø fortsetter med god hjelp fra en flokk villsauer. Hundeeiere må være ekstra varsomme på tur i området.
21.05.2025
Beredskap beitesesongen 2025
Statsforvalteren i Nordland har høy beredskap for å besvare henvendelser i forbindelse med tap av sau og rein forårsaket av fredet rovvilt.
19.05.2025
Hekketid og hensynsfull ferdsel
I hekketiden trenger fuglene ro. Det er derfor viktig at vi som ferdes på land og til sjøs tar hensyn.
19.05.2025
Søknad om ny utslippstillatelse- og midlertidig utslipp av urenset kommunalt avløpsvann - Mo i Rana
Rana kommune skal gjøre større endringer på sitt avløpsnett for Mo i Rana tettbebyggelse. Endringene gjør at avløpssystemet ikke lenger vil være i tråd med dagens tillatelse. Rana kommune har derfor søkt om endring av sin utslippstillatelse for utslipp av kommunalt avløpsvann fra Mo i Rana.
14.05.2025
Husk fristen for å søke erstatning for rein drept av fredet rovvilt
Nå kan du søke erstatning for rein drept av fredet rovvilt. Søknadsfristen er 31. mai og du må søke gjennom Miljødirektoratets elektroniske søknadssenter. Fristen sammenfaller med frist for å levere Melding om reindrift.
07.05.2025
Bli med å utvikle et bedriftsnettverk for treindustrien i Nordland!
Sammen med Innovasjon Norge Nordland inviterer vi aktører i den kortreiste verdikjeden for treindustri til å delta i en prosess som vi håper kan resultere i et bedriftsnettverk.
07.05.2025
Høring av søknad om mudring og erosjonssikring i sjø ved Misten fergekai i Bodø
Nordland fylkeskommune søker Statsforvalteren i Nordland om tillatelse etter forurensningsloven til mudring og erosjonssikring i sjø ved Misten fergekai i Bodø kommune.
06.05.2025
Høring av søknad om mudring i Bjørnrå småbåthavn i Sortland kommune
Godfjord fiske- og småbåtforening søker Statsforvalteren i Nordland om tillatelse etter forurensningsloven til mudring i Bjørnrå småbåthavn i Sortland kommune.
Flere nyheter Få nyhetsvarsel