Fellingstillatelse av bjørn i Varanger

Statsforvalteren i Nordland gir Vardø kommune tillatelse til skadefelling av én bjørn innenfor et avgrenset område.

Publisert 09.07.2026

Dette gjøres med hjemmel i naturmangfoldloven § 18 og § 77, jf. forskrift om forvaltning av rovvilt § 9.

Binne ifølge med unger er unntatt tillatelsen.

Vardø kommune har ansvaret for å lede og organisere fellingsforsøket.

Bakgrunnen for vedtaket er omfattende skader på sau. Natt til 9. juli ble flere sauer drept og skadet i et inngjerdet område i Vardø kommune. Angrepet ble filmet og totalt åtte sauer ble drept.

Flere hundre sau og lam er på beite i området, og Statsforvalteren i Nordland vurderer fremtidig skadepotensial som stort.

Les hele vedtaket her.

Nordland behandler saken på vegne av Troms og Finnmark

Statsforvalteren i Nordland er oppnevnt som settestatsforvalter for Statsforvalteren i Troms og Finnmark i saken. Bakgrunnen er at en av direktørene hos Statsforvalteren i Troms og Finnmark er direkte berørt av saken. For å sikre en nøytral og upartisk behandling av saken har derfor Statsforvalteren i Troms og Finnmark søkt departementet om å få oppnevnt settestatsforvalter.

Fant du det du lette etter?

Ta gjerne kontakt med oss via sikker melding dersom du ønsker at vi skal svare deg.