Staten har ansvar for å sikre like rammevilkår gjennom regelverk og økonomiske rammer. Staten har også ansvar for å føre tilsyn og kontroll med helse- og sosialtjenestene. Mye av tilsyns- og kontrollarbeidet gjøres av Statsforvalteren.
Helse, omsorg og sosialtjenester
Alle som trenger det, skal få gode og forsvarlige helse- og sosialtjenester – uavhengig av alder, inntekt og diagnose. Det er i stor grad kommunene og helseforetakene (sykehusene) som tilbyr disse tjenestene.
Nyheter Helse og omsorg
16.06.2022Vi er i gang med opprettelse av Brukerråd for personer med utviklingshemming i Trøndelag.
Brukerrådet skal kunne gi innspill på saksområder personer med utviklingshemming støter på i sine liv.
16.06.2022
Skjønnsmidler til vertskommuner for mottak
Stortinget har vedtatt å øke skjønnsrammen til vertskommuner som har vesentlige utgifter til ukrainske flyktninger i mottaksfasen med 170 millioner kroner. Vertskommuner kan søke Statsforvalteren i Trøndelag om skjønnsmidler innen 20.oktober.
14.06.2022
Bruker og etat møtes 2022
Tema for konferansen er: Fra frivillighet til system.
Konferansen er en årlig felles arena mellom interesseorganisasjoner og offentlige etater.
03.06.2022
Gode helse og omsorgstjenester til personer med utviklingshemming
Fagdag med tema: Gode helse og omsorgstjenester til personer med utviklingshemming
Dato: 14.november 2022
Sted: Scandic Hell
Program og påmeldingslenke kommer på denne nettsiden i august-22.
Hold av dagen.
27.05.2022
«Ikke reis» Webinar
Det regionale nettverket mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vold ønsker velkommen til webinar som gir en kort innføring i æresrelatert vold, men har hovedvekt på å belyse fenomen og hva du gjør ved bekymring for etterlatelse i utlandet, gjennom blant annet eksempler og caser.
12.05.2022
Tilrettelegging for å bo hjemme: Teknologi og hjelpemidler
Se opptak fra webinaret:
10.05.2022
CRPD: om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne
Regjeringen har et mål om at alle skal være likestilt i samfunnet, og at alle kan delta, bidra og leve frie, selvstendige liv. FN-konvensjonen om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne (CRPD) skal bidra til å motvirke diskriminering på grunn av nedsatt funksjonsevne. Et pilotprosjekt gir utvalgte kommuner opplæring og støtte i hvordan de kan bruke konvensjonen i sitt arbeid.
De 8 kommunene i Trøndelag som deltar er:Frøya, Trondheim, Midtre Gauldal, Orkland, Ørland, Malvik, Frosta, Namsos
03.05.2022
Digitalt møte om arbeid med FN/Nato veteraner i kommunene
Vi inviterer ledelse i kommunen og veterankontakter til informasjons- og drøftingsmøte om arbeid med veteraner.
03.05.2022
Invitasjon til digitalt dialogmøte om forebygging av vold og overgrep mot barn og unge
Møtet er avlyst. Vi kommer tilbake med ny dato.
21.04.2022
Digitalt ekspertkurs for økonomi og gjeldsrådgivning i Nav
Ekspertkurset er et samarbeid mellom Statsforvalteren i Trøndelag, Vestland, Oslo og Viken og Arbeids- og velferdsdirektoratet
Flere nyheter Få nyhetsvarsel