Rapportering forbruk 2025 og behov 2026 - tilskuddsmidler
Som tidligere år, ber vi kommunene om å sende inn prognose for forbruk av tilskuddsmidler inneværende år og behov for midler neste år. Svarfrist er 1. november.
Kommunene gir sine innspill ved å svare på skjemaet "Tilskuddsmidler i landbruket" i denne lenken. Dette er en felles løsning for alle Statsforvalterne.
Hvordan få tilgang til skjemaet?
Skjemaet ligger nå i Altinn og må sendes inn på vegne av en organisasjon. Da krever Altinn at den som sender inn har en rolle i virksomheten, typisk Daglig leder (DAGL) eller Utfyller/innsender (UTINN).
Delegering av rolle: Det er oppbyggingen i Altinn som gjør at det er krav til roller for skjema som virksomheter skal benytte. Det er virksomhetene som må sørge for å tildele nødvendige roller til ansatte som skal benytte skjema på vegne av virksomheten. Informasjon om hvordan dette gjøres finner virksomhetene her: Altinn - Hvordan gi en enkelttjeneste og rolle til andre
Hvilke ordninger skal rapporteres?
Dere skal velge ordning(er) dere skal rapportere for. Ordningene som ligger i løsningen er NMSK, SMIL, tiltak i beiteområder og drenering. Når dere rapporterer for NMSK, skal dere velge «spesifisere hver for seg», men dere trenger ikke å fylle ut mer enn § 4 skogkultur og § 5 veibygging.
Husk å velge riktig Statsforvalter før innsending.
Landbrukskontor som svarer for flere kommuner
Når det skal rapporteres for flere kommuner, må dere sende ett skjema for hver kommune. Husk å skrive inn kommunenavnet for den kommunen rapporten gjelder (det må også andre kommuner huske).
Utvalgte kulturlandskap (UKL)
Det er ingen rapporteringsløsning for UKL i det digitale skjemaet. For årets rapportering, vil de som har ansvar for UKL-områder motta egen e-post om rapportering.
Sørg for at årets tildeling blir brukt opp
Husk at eventuell rest av midler vil bli inndratt av Landbruksdirektoratet ved slutten av året, så det er viktig at alle kommuner jobber for å tildele midler så raskt som mulig og gir tilbakemelding om det er midler som kan omfordeles til andre kommuner.
Rapporteringen er viktig
Rapporteringen om forbruk og behov for midler i ordningene der Statsforvalteren disponerer regional ramme er viktig for at vi skal få vår nødvendige del av overføring av midler fra Landbruksdirektoratet, både eventuell omfordeling i år og ramme for neste år.
Saksbehandlingsfrister i høst
Kommunene kan som vanlig behandle søknader frem til fristen som er gitt for den enkelte ordning. For skogordningene er fristen 2. desember. For ordningene i Agros vil dato bli publisert senere. Se ellers årshjulet for 2025 til høyre på nettsiden vår.