Ikke før flere tilskuddssaker

Nå er tilskuddsføring i ØKS stengt for 2025. Kommunene må ikke godkjenne saker med tilskudd (verken NMSK, tilskudd til tettere planting/suppleringsplanting eller veitilskudd) før vi gir beskjed på nyåret 2026.

Publisert 04.12.2025

Innspurten på tilskuddsåret har vært travel, og vi har klart å bruke opp tilskuddspotten i både Vestfold og Telemark.

Nå er det viktig at dere IKKE fører saker med tilskudd før vi gir beskjed på nyåret! Kommer det inn saker kan de ligge ubehandlet til neste år, men gi gjerne beskjed til skogeier om at saken ikke blir behandlet før 2026.

Vanlige skogfondskrav – uten tilskudd – kan dere føre fram til 29.desember (husk at kravene må være godkjent av godkjenner innen denne datoen).

Tilskudd i saldo-lista er nå oppdatert med flere skogfondskontoer, så ta en sjekk igjen. Tilskudd kan utbetales som udekka investering.

Listen over gjøremål i ØKS (se under) er fortsatt viktig.

1. Siste frist for føring av saker med tilskudd

  • Nå er det ikke lenger anledning til å føre saker med tilskudd i ØKS. Dette gjelder også tilskudd til tettere planting og suppleringsplanting!
  • Vent med tilskuddssaker til vi gir beskjed på nyåret 2026.
  • 19. desember er siste frist for å fatte vedtak om innvilgning av LUF-tilskudd (skogsbilveier, taubane o.a.) i 2025.

2. Godkjenne VSOP/forsendelse

  • VSOP-12 er klar i ØKS 9. desember og må godkjennes innen 20. desember (helst så fort som mulig!)

3. Kontovedlikehold

  • Kommunene må gå gjennom skogfondskontoene og oppdatere de i forhold til eierskifte, dødsfall m.m.
  • Det er ikke lov å ha annen eier i ØKS enn den som er tinglyst eier på eiendommen. Sjekk matrikkelen.
  • Se ØKS --> Vedlikehold --> Skogfondskonto og søk på kategori Alle.

4. Utbetal fra skogfondskonto for skog under 10 dekar

  • Saldo skal være null ved overgangen til nytt år (med mindre det kommer inn midler så seint at dette ikke er mulig).
  • For å få oversikt, gå til ØKS --> Vedlikehold --> Finn konto --> søk på kontonummer 9899
  • Bruk "kode 700 Tilbakebetalt" for å utbetale midler fra konto under ti dekar

5. Utbetal tilskudd i saldo

  • Tilskudd i saldo skal utbetales før årsskiftet.
  • For å se hvem som kan ha tilskudd i saldo går dere inn i ØKS --> Rapporter --> Regnskap --> 54. Tilskudd i saldo.
  • Ved utbetaling skal en bruke tilsvarende kode som ble brukt ved innbetaling

6. Gjennomgå tiltak med kostnader utenfor rimelighetsverdiene

  • ØKS-rapport nr. 1 under Regnskapsanalyse blir brukt.
  • Dersom det er poster med feil som skal rettes opp, ta kontakt med Statsforvalteren.
7. Skogfond --> Innboks --> Alle under behandling i ØKS:
  • Gå igjennom alle registrerte krav, slett de som ikke skal utbetales.
  • Gå igjennom krav returnert til skogeiere, slett de som kan slettes.
  • Denne lista bør være tom ved overgang til nytt år.
8. Siste frist for utbetaling av skogfond i ØKS
  • Mandag 29. desember er siste dagen dere kan godkjenne refusjonskrav uten tilskudd. Godkjenner i kommunen må ha godkjent saken, det holder ikke at dere har sendt saken til godkjenning. 
  • Vi utbetaler tirsdag 30. desember for siste gang i 2025.

 

Ekstra innbetaling av skogfond som skal bokføres på året 2025 må være registrert i ØKS innen 5. januar 2026. Skogeier kan også levere skjema på papir, da må kommunen registrere det i ØKS innen 5. januar.   

Spørsmål? Ta kontakt på e-postadressen: sfvtskogfond@statsforvalteren.no

 

Fant du det du lette etter?

Ta gjerne kontakt med oss via sikker melding dersom du ønsker at vi skal svare deg.