Tilskudd til støtte til grunnutdanning for ansatte i barnehager

Utdanningsdirektoratet lyser ut tilskudd som skal bidra til at ansatte i barnehager får mulighet til å utdanne seg til barnehagelærer mens de er i arbeid. 

Publisert 18.05.2026

I statsbudsjettet for 2026 ble det bevilget 112 millioner til eierstøtte for barnehageansatte som skal ta arbeidsplassbasert barnehagelærerutdanning (ABLU) eller annen barnehagelærerutdanning, for studieåret 2026/2027. 

Formålet med tilskuddet
Tilskuddsordningen skal bidra til at barnehagene får flere ansatte med utdanning som barnehagelærere. 

Om søknaden
ABLU eller annen barnehagelærerutdanning må utgjøre til sammen 180 studiepoeng. Det er mulig å søke for hele studieløpet, men det må søkes årlig. 

Tilskuddsordningen er budsjettstyrt og tilskuddet gis som en sats per barnehageansatt det søkes tilretteleggingsmidler for. Endelig sats beregnes ut fra hvor mange det totalt søkes midler for i det aktuelle studieåret. 

En barnehageeier skal kun levere en søknad og det kan ikke søkes om tilskudd for ansatte i lavere stilling enn 30 prosent. 

Det er kommuner og private barnehageeiere som kan søke. Det er styrer for privat barnehage som skal legge inn søknad for sine ansatte. Barnehagekjeder kan ikke søke om tilskudd på vegne av sine medlemmer. 

Hva skal tilskuddet brukes til?

  • vikarutgifter og andre utgifter i forbindelse med at den ansatte har fri med lønn fra ordinære arbeidesoppgaver for å delta på studiesamlinger
  • dekning av reise- og oppholdsutgifter i forbindelse med studiesamlinger
  • innkjøp av studiemateriell
  • andre utgifter knyttet til gjennomføring av studiene

Det åpnes for å søke 1. juni og søknadsskjema vil da bli tilgjengelig på udir.no. 

Søknadsfrist: 1. september 2026.

Utbetaling
Utdanningsdirektoratet utbetaler tilskuddet til kommunen. Kommunen mottar tilskudd til de kommunale og private barnehagene som ligger i kommunen. Av tilskuddsbrevet vil det gå fram at kommunen må utbetale tilskuddet videre til de aktuelle private barnehagene, med oppgitt beløp per barnehage, og at dette skal skje uten unødig opphold. 

Kontakt
Send epost til post@udir.no, dersom det er noe du lurer på. 

Fant du det du lette etter?

Ta gjerne kontakt med oss via sikker melding dersom du ønsker at vi skal svare deg.