Skogbruksaktivitet i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus i 2024

Skogfonds- og aktivitetsstatistikken for 2024 viser stabil aktivitet for skogbruket i vår region.
Det har vært en svak økning i ungskogpleieaktiviteten, men nivået er fortsatt en del lavere enn ønskelig. Det har vært en liten nedgang i plantingen, etter to år med vekst. Det er fremdeles høy avvirkning i regionen, og innestående skogfond forsetter å øke som en følge av de høye tømmerprisene.
Det er mye innestående skogfond, noe som bør gi grunnlag for økt aktivitet i skogbruket de neste årene. Ungskogpleie og planting er avgjørende for å sikre høy tilvekst, karbonbinding og kvalitet i framtidsskogen. Vi håper at veksten i skogfondet kommer til gode gjennom økt aktivitet på disse områdene.
Vi har derfor i samarbeid med næringen og kommunene i regionen, fortsatt satsingen på økt ungskogpleie. I år har det blitt sendt ut brev til skogeiere med behov for ungskogpleie i skogen sin. Tiltaket viser allerede resultater, og skogeiere har bestilt ungskogpleie etter å ha mottatt brevet. Vi håper at dette tiltaket vil fortsette å vise effekt, og være med på å øke andelen ungskogpleie i regionen.
Kontaktpersoner
-
Helge Nordby
Tlf: 32 26 67 03