Krepsefiske forbudt i deler av Drammensvassdraget

Edelkreps. Foto: Ola Hegge

Mattilsynet har forbudt krepsefiske i deler av Drammensvassdraget etter funn av krepsepest i Bergsjøen. Målet er å beskytte den truede edelkrepsen mot videre smitte.

Publisert 06.08.2026

Statsforvalteren varslet forrige uke at årets krepsefiske i Steinsfjorden og Tyrifjorden vil bli stanset. Nå har Mattilsynet opprettet en restriksjonssone som gjør det ulovlig å fiske kreps i deler av kommunene Modum, Krødsherad, Drammen, Lier, Ringerike, Jevnaker, Hole, Øvre Eiker og Sigdal kommuner. Det innebærer også strenge regler for rengjøring, tørking og desinfeksjon av alt utstyr som har vært i kontakt med vann.

Mattilsynet fastsetter regler som gjelder smitteforebygging, mens statsforvalteren har ansvaret for å følge opp bevaring av edelkrepsbestanden. Restriksjonssonen gjør at Statsforvalteren følger situasjonen tett, men ikke setter i verk egne tiltak nå.

Bekymring for økt press utenfor restriksjonssonen

Statsforvalteren har mottatt bekymringsmeldinger for at forbudet mot krepsing innenfor Mattilsynets restriksjonssone kan føre til økt fiskepress i andre krepselokaliteter. 

Mattilsynet har allerede lagt inn en geografisk sikkerhetssone rundt de smittede områdene. 

- Basert på dagens kunnskap, vurderer vi at krepsing utenfor restriksjonssonen ikke vil true bestandene. Det er derfor foreløpig ikke aktuelt å utvide forbudet til flere områder, sier Karsten Butenschøn, avdelingsdirektør for klima- og miljøvernavdelingen hos Statsforvalteren i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus.

Statsforvalteren har også fått bekymringsmeldinger knyttet til flytting av båter, fiskeutstyr og agnfisk mellom vassdrag kan innebære risiko for spredning av krepsepest.  

- Vi har forståelse for denne bekymringen og oppfordrer alle til å være oppmerksomme så man ikke sprer smitte fra ett sted til et annet, sier Butenschøn. 

Krepsepest i Bergsjøen

Det er påvist krepsepest i Bergsjøen ved utløpet av Tyrifjorden ved Vikersund og nedstrøms Gravfoss i Drammenselva. 

Sykdommen er svært smittsom og dødelig for edelkreps. Krepsepest skyldes en eggsporesopp som heter Aphanomyces astaci. Ettersom edelkreps allerede er en truet art, er sykdommen en alvorlig trussel mot bestandene.

Drammensvassdraget har noen av Norges viktigste bestander av edelkreps.