Ny hogstrekord og økt skogkultur i Agderskogen i 2025

Furutrær. Tømmerstokker stablet på begge sider av grusvei.
Tømmer langs skogsvei, Myre i Vegårshei. Foto: Helge Sines / Statsforvalteren i Agder.

22 % oppgang i avvirking fra 2024, da det også var hogstrekord. Også økt planting og ungskogpleie.

Publisert 09.02.2026

Avvirkningen i Agder har gjennom de senere årene økt som følge av at flere granfelter i de skogreiste arealene vest i Agder har nådd hogstmoden alder. Kombinert med et meget godt tømmermarked gjennom året ble det i 2025 satt ny hogstrekord for Agder med 1 164 210 m³ innmålt virke. Det er en oppgang på 22 % fra 2024 (som også var hogstrekord). Bruttoverdien av avvirket tømmer økte med hele 50 %, til 922 mill. kr.

Økt avvirkning medfører økt behov for påfølgende skogkultur. Antall dekar utført ungskogpleie økte med 8 % sammenlignet med 2024 og endte på 38 070 dekar. Dette er nært målsettingene i Ungskogpleieprosjektet (se nedenfor) om 40 000 dekar fra 2025.

Planteaktiviteten økte fra 2,2 til 2,5 mill. planter. Markberedning gikk noe ned, fra 5 900 til 5 300 dekar, muligens som følge at tilskuddsmidlene ble prioritert til ungskogpleie. Furuforyngelsene på Agder har hatt en negativ utvikling, med lavere treantall og dermed redusert kvalitet. Det er derfor viktig med et høyt fokus på gjensetting av tilstrekkelig antall frøtrær av god kvalitet ved sluttavvirkning av furu tilrettelagt for naturlig foryngelse, gjerne med markberedning som hjelpetiltak. Dette var derfor også ett av temaene på sommersamlingen for skognæring og forvaltning i juni 2025.  

Unge furutrær, de fleste stående, noen liggende.
Ungskogpleie i furu. Foto: Reidar Tveiten / Statsforvalteren i Agdedr.