Staten styrker samarbeidet for utsatte barn og unge
Tre statlige direktorater går nå sammen med KS om å utvikle et nytt lederutviklingsprogram for kommunene. Målet er bedre samarbeid på tvers av sektorer – til beste for utsatte barn, unge og deres familier.
Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet, Helsedirektoratet og Utdanningsdirektoratet har i fellesskap startet arbeidet med å utvikle og teste et program for tverrsektoriell lederutvikling i kommunene. Programmet retter seg mot kommunedirektørens ledergruppe og skal bidra til mer helhetlig og samordnet innsats på oppvekstfeltet.
Skal styrke ledelse på tvers
Bakgrunnen for satsingen er et oppdrag gitt gjennom statens samarbeid om utsatte barn og unge. Målet er å styrke kompetanse og praksis i kommunene, slik at barn og familier med sammensatte behov får bedre oppfølging.
Programmet går over 18 måneder og kombinerer fysiske og digitale samlinger med veiledning. Gjennomføringen skjer i regi av Stiftelsen Administrativt Forskningsfond ved Norges Handelshøyskole (AFF).
16 kommuner deltar i utprøving
I første fase skal programmet prøves ut i 14 kommuner og to fylkeskommuner, fordelt på to kull med oppstart i april 2026. Første kull består av kommuner i Vestfold og Telemark, mens andre kull inkluderer kommuner i Nord-Norge og Østfold.
Del av et større statlig samarbeid
Prosjektet er en del av et større arbeid der staten samarbeider tettere for å styrke innsatsen for utsatte barn og unge. Lederutviklingsprogrammet er samfinansiert av direktoratene, og kommunene kan søke støtte til deltakelse gjennom OU-midler.