Alle sektorer har et ansvar for å ta hensyn til miljøet i sin egen virksomhet. Statsforvalteren skal bidra til at regjeringens miljø- og arealpolitikk blir gjennomført på regionalt og lokalt nivå. Kommunene har en sentral rolle i miljøvernarbeidet. Veiledning og oppfølging av kommunene er derfor en viktig oppgave for oss.
Miljø og klima
Miljøvern er et omfattende fagfelt som dekker alt fra arealforvaltning og forebygging av forurensning til kartlegging av naturmangfold, klimatiltak og forvaltning av fisk og vilt.
Nyheter miljø og klima
20.03.2026Frivillig vern av skog - Tilråding av tre område i Telemark
Statsforvaltaren i Vestfold og Telemark tilrår vern av tre nye naturreservat i kommunane Tokke og Kviteseid i medhald av naturmangfoldloven.
13.03.2026
Søknad om tillatelse etter forurensningsloven for Jordforbedring AS i Larvik
Jordforbedring AS søker om tillatelse til virksomhet etter forurensningsloven til produksjon av sous vide potet og råskrelt potet på Hellenes gård i Larvik kommune.
13.03.2026
Tillatelse til utslipp ved ombygging på Sandefjord renseanlegg
Sandefjord kommune har fått tillatelse til utslipp av urenset avløpsvann for å gjennomføre ombygging på renseanlegget.
02.03.2026
Miljødirektoratet opphever utslippstillatelsen til Nyland settefiskanlegg – skjerper praksis for Oslofjorden
Miljødirektoratet opphever utslippstillatelsen som ble gitt av Statsforvalteren i Vestfold og Telemark til Grønstad Skog AS, for et settefiskanlegg i Nedre Toke i Drangedal kommune.
17.02.2026, Endret 17.02.2026
Kvotejakt på gaupe - 2026
Kvotejakta på gaupe i rovviltregion 2 er nå avsluttet i de kvoteregulerte områdene.
Flere nyheter Få nyhetsvarsel