RMP søknader om miljøavtale til frøeng

Frøeng regnes ikke som "Åpen åker" i miljøavtalen i RMP. Siste års frøeng kan likevel telle som fangvekst i miljøavtalen § 36 bokstav b, dersom frøenga overvintrer.

Publisert 29.04.2026

I forskrift om regionale miljøtilskudd § 36 3.ledd står det om tiltaket miljøavtale at «Tilskuddet gjelder for arealene med åpen åker et foretak driver innenfor disse områdene.» Begrepet «åpen åker» er ment å avgrense miljøavtalen mot frøeng og gjenlegg til frøeng. Frøeng og gjenlegg til frøeng er ikke åpen åker i miljøavtalen, og er dermed ikke søknadsberettiget.

Avgrensingen er satt fordi tiltak og tilskudd skal brukes der hvor miljøgevinsten er stor. I engfrøproduksjon er det relativt lave gjødselmengder, og varigheten på engene er normalt som i intensiv grovfôrproduksjon. Dette gjør at kost/nytte-verdien ved miljøavtaletilskudd til frøavl er lav.  

På våre nettsider for kommunal landbruksforvaltning ble det 8.mai 2024 presisert at siste års frøeng kan telle som fangvekst i miljøavtalen § 36 bokstav b, dersom frøenga overvintrer. «Det skal være fangvekst sådd i, eller etter høsting av, korn, oljevekster, belgvekster, radkulturer eller mais på minst 20 % av arealet. Fangveksten skal være godt etablert om høsten, og fangveksten skal ikke være hovedkultur påfølgende år.» Presiseringen fra 8.mai 2024 gjelder fremdeles.

Fant du det du lette etter?

Ta gjerne kontakt med oss via sikker melding dersom du ønsker at vi skal svare deg.

Kontaktpersoner